Stuarts Draft Baptist Church Team Ministry

2011-2012


Deacons

Term expiring 2012: Dub Beynon, Jim Brooks, Mike Clark, Larry Edwards

Term expiring 2013: George Burritt, Daniel Johnson, Richard Sakshaug

Term expiring 2014: Steve Corbin, Jim Grant, Bill Heishman, Richard Marlowe Chairman: Bill Heishman

Vice-Chairman: Daniel Johnson

Secretary: Will Kopp

Deacon Team 1: Jim Brooks and Mike Clark

Deacon Team 2: Dub Beynon and Steve Corbin

Deacon Team 3: George Burritt and Jim Grant

Deacon Team 4: Larry Edwards and Richard Marlowe

Team 5: Daniel Johnson and Richard Sakshaug


Church Officers

Treasurer—Jim Brooks

Assistant Treasurer—Randal Almarode

Recording Secretary—Judy Wagner

Clerk—Christi Almarode

Assistant Clerk—Vonda Hutchinson

Associational Representative—Daniel Johnson


Counting Team

Jim Hutcherson, Daniel Johnson, Judy Wagner, Tom Wagner


Personnel Team

Ann Corbin, Bill Heishman, Jim Hutcherson,

Vonda Hutchinson, Phyllis Ramsey


Baptism Team

Barbara Coffey, Richard Coffey


Building and Grounds Team

Christi Almarode, Brian Blacka, George Burritt, Dustin Corbin,

Russell Kern, Freddie Richardson


Transportation Team

Daniel Johnson


Sunday School Team

Director—Vonda Hutchinson

Assistant Director—George Burritt

Training Director—Carol Kopp

Secretary—Kenneth Layton

Infants—Christi Almarode, Hettie Armentrout, Sherry Harvey,

Brenda Johnson, Daniel Johnson

Toddlers—Brenda Drumheller, Jennifer Kennedy

3 & 4 years olds—Judy Marlowe, Della Cork, Susan Deel

Grades K-1—Kathy Simmons

2nd – 3rd —Susie Estes

Grades 4th & 5th —Sharon Kern

Middle School Youth—Lisa McQueen

High School Youth—Mike Clark, Sue Clark, Brandon Corbin, Heather Corbin

College & Career—Jim Brooks, Lisa Brooks

Youth Families—Carol Kopp, Will Kopp

The Journey—Stephanie Quick

Young at Heart—Steve Corbin, Richard Marlowe

Growth--Bill Heishman

Good News—Randal Almarode

Bible Explorers—George Burritt, John Trumbo

TEL/Ruth—Anita Edwards, Florence McCoy


Family Ministry Team

Shannon Bartley, Renee Corbin, Dustin Corbin, Beth Sakshaug, Richard Sakshaug


Pre-School Extended Session

Debbie Angus, Hettie Armentrout, Shannon Bartley, William Bartley, Emmy Blacka, Caleb Brooks, Ann Corbin, Brandon Corbin, Dustin Corbin, Heather Corbin, Renee Corbin, Jerry Deel, Susan Deel, Brenda Drumheller, Brenda Johnson, Jennifer Kennedy, Sydney Kennedy, Russell Kern, Sharon Kern, Carol Kopp, Morgan Lotts, Carman Lunsford, Holly Marion, Judy Marlowe, Amber McLain, Derek McLain, Sam McQueen, Jenny Pence, Beth Sakshaug, Richard Sakshaug, Barbara Trumbo



Care Ministry Team

Hettie Armentrout, Jerry Deel, Susan Deel, Bill Heishman,

Russell Kern, Malcolm Massie


Hospitality Team

Hettie Armentrout, Ellen Balsley, Ann Corbin,

Brenda Johnson, Betty Richardson, Crystal Richardson, Lenore Swecker,


Missions/WMU Ministry Team

Mildred Almarode, Ellen Balsley, Della Cork,

Sandy Harper, Lenore Swecker, Judy Wagner


Outreach & Evangelism Ministry Team

Steve Corbin, Bill Heishman


Senior Adult Ministry Team

Sue Haberlein, Ellen Balsley, Dub Beynon, Cathy Bond, John Cooper, Bill Heishman, Judy Marlowe, Richard Marlowe, Florence McCoy


Technology Ministry Team

Christi Almarode, Harvey Almarode, Randal Almarode, William Bartley


Worship and Music Ministry Team

Debbie Angus, Dub Beynon, Renee Corbin, Larry Edwards, Donna Jenkins,

Jennifer Kennedy, Cindy Sakshaug


Church Flowers Team

Carol Kopp, Martha Jane Lavender, Carmen Lunsford


Lord’s Supper Team

Cathy Bond, Brenda Johnson


Media/Music Library Team

Judy Burritt, Sandy Harper


Ushers

Randal Almarode, Mark Chandler, Ronnie Chandler, Richard Coffey,

Jim Grant, Steve Harris, Terry Sparks

Youth Ministry Team

Caleb Brooks, Jim Brooks, Mike Clark, Sue Clark, Jennifer Kennedy, Kaiti Sheaves